3.14 (2017 roku) – XI Święto Liczby Pi na Uniwersytecie Śląskim

14 marca uczniowie klas czwartych Technikum nr 1 Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 im. Jana Pawła II w Jaworznie, wzięli udział w obchodzonym po raz jedenasty Święcie Liczby Pi, czyli Festiwalu Nauk Ścisłych i Przyrodniczych, organizowanym na terenie Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Uczniowie odwiedzili Instytut Chemii, gdzie zapoznali się z technikami analitycznymi jak np. chromatografia gazowa, cieczowa i cienkowarstwowa, spektroskopia NMR i ich szerokim zastosowaniem w życiu codziennym.
Kolejnym punktem wizyty był pokaz doświadczeń chemicznych, podczas których uczniowie mogli zobaczyć skaczącą pastę do zębów dla słonia, znikający proszek, lokomotywę w probówce, węże faraona, chemiczny wulkan, a także jak robiono zdjęcia w przeszłości.
Po zaskakujących i barwnych eksperymentach chemicznych uczniowie zwiedzali Instytut Fizyki, gdzie ugruntowali swoją wiedzę o dźwiękach obserwując proste doświadczenia.
Zobaczyli jak fala dźwiękowa zachowuje się w próżni i w wodzie, usłyszeli, jakie dźwięki emitują różne instrumenty muzyczne.
Wśród wielu wykładów, warsztatów i pokazów każdy mógł znaleźć dla siebie coś atrakcyjnego. W sposób doświadczalny i obrazowy uczniowie poszerzyli swoją wiedzę.
Udział w obchodach Święta Pi pokazał, że przedmioty matematyczno-przyrodnicze mogą być przyjemne, ciekawe, efektowne i pożyteczne.

Barbara Płocica-Czech
Donata Staszek-Piętek

Po raz kolejny odwiedziliśmy tę uczelnię z okazji święta ludolfiny. To był dzień pełen wrażeń i nowych wiadomości. Wiemy już, że basen olimpijski mieści tyle ziaren piasku ile jest gwiazd w jednej galaktyce, a nasz mózg ma więcej połączeń między komórkami nerwowymi niż jest gwiazd we wszechświecie. Zastanawiamy się, czy matematyka wyborcza to jeszcze matematyka, czy już polityka. Rozumiemy co to są grafy i wiemy, że wszystko zaczęło się w Królewcu nad Pregołą i na jej siedmiu mostach. Kto chciał mógł „podać rękę” wyładowaniom elektromagnetycznym (to nie bolało). Wróciliśmy ze wspaniałym trofeum – książką pana Tomasza Rożka „ Człowiek. Nauka to lubię” (z dedykacją!!!).

Danuta Niemczyk