„Bądź bezpieczny w tłumie”

Bądź bezpieczny w tłumie

IV Jaworznicka Konferencja Bezpieczeństwa zorganizowana przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 im. Jana Pawła II  pod patronatem Śląskiego Kuratora Oświaty oraz Prezydenta miasta Jaworzna za nami.

Przyszła wiosna a wraz z nią piękna pogoda. Nic więc dziwnego, że coraz częściej widzimy tłumy ludzi w parkach, na rynkach miast i w miejscach, gdzie organizowane są masowe imprezy. Słychać głośną muzykę, dookoła kuszą różne atrakcje, koncerty, dobra zabawa i chęć spędzenia czasu ze znajomymi na świeżym powietrzu. To nic złego, pod warunkiem, że wiemy, jak zachować bezpieczeństwo.

Najlepsze festiwale i koncerty masowe szybko tracą swój urok, jeśli uczestnicy tracą… rozum. Same działania służb porządkowych i Policji nie pozwolą uniknąć tragedii, jeśli zachowanie bawiących się będzie nieodpowiednie. Dbamy więc, aby z barwnych koncertów, festiwali czy meczy zebrać równie barwne wspomnienia, a nie echo przykrych incydentów. Imprezy masowe kojarzą się zazwyczaj ze wspaniałym przeżyciem i emocjami, o ile zarówno organizatorzy jak i uczestnicy będą odpowiednio przygotowani. Często w aurze świetnej zabawy zapominamy, że to także od nas zależy bezpieczeństwo. Tylko przy pełnej współpracy służb i uczestników masowa impreza ma szanse przebiegać sprawnie. Dlatego też w tym roku w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 im. Jana Pawła II w Jaworznie IV Konferencja Bezpieczeństwa odbyła się pod hasłem: „Bądź bezpieczny w tłumie!”

W najbliższym czasie będziemy przeżywać dwa ważne, wielkie wydarzenia: Światowe Dni Młodzieży i Dni Jaworzna. Dlatego też uczniowie mogli usłyszeć o prawidłowym zachowaniu się w przypadku zagrożenia, o bezpiecznym przeżywaniu imprez masowych a nawet o postępowaniu w przypadku ataku terrorystycznego. Doświadczenia, z jakimi Europa musiała zmierzyć się w ostatnich miesiącach sprawiły, że o takich sytuacjach należy mówić jak najwięcej i możliwie najgłośniej. Prelekcje do młodzieży wygłosili Marcin Chomitowski z Grupy Cargo, gen. Janusz Skulich, który jest doradcą prezydenta Jaworzna dot. bezpieczeństwa miasta, nadkomisarz Anna Kubicka-Tomczyk z Komendy Wojewódzkiej Policji w Jaworznie i Sebastian Kuś, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie.

Wielką popularnością cieszył się również symulator dachowania, z którego można było skorzystać dzięki uprzejmości Grupy Cargo. Wolimy, aby nasi uczniowie zdobywali takie doświadczenie w „sztucznych” warunkach. Dzięki temu z pewnością zachowają większe bezpieczeństwo na drodze. A przecież wielu z nich posiada już prawo jazdy .

Dziękujemy za ciekawe prelekcje i możliwość zdobycia kolejnego, ważnego doświadczenia. Nie samą nauką żyje człowiek, dlatego warto wdrażać naszych młodych podopiecznych w dorosłe życie i uczyć ich zachowania w każdej, najtrudniejszej nawet sytuacji.

Bogusława Hałas

O konferencji w lokalnych mediach:   www.jawnet.pl