Wspólnie wybierzmy tytuł dzieła na Narodowe Czytanie 2017

Zachęcamy do wzięcia udziału w głosowaniu na zwycięską lekturę w ramach Narodowego Czytania 2017. Głosowanie potrwa do 15 lutego. Może wziąć w nim udział każdy zainteresowany.

Prezydent RP Andrzej Duda podczas ubiegłorocznego Narodowego Czytania zaproponował, aby o wyborze kolejnej wspólnej lektury ponownie zdecydowali Polacy.

Aby oddać głos należy wybrać jeden z powyższych tytułów, umieścić go w temacie e-maila i wysłać na adres: narodoweczytanie@prezydent.pl. Głosowanie zakończy się w środę, 15 lutego br.

Konsultacje przeprowadzone z wydziałami filologii polskiej uczelni wyższych, Biblioteką Narodową oraz Instytutem Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk pomogły stworzyć listę ważnych dzieł polskiej literatury. Wśród wybranych znalazły się:

• „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego;
• „Pamiątki Soplicy” Henryka Rzewuskiego
• „Beniowski” Juliusza Słowackiego oraz
• „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

Która propozycja zdobędzie największą liczbę głosów okaże się 21 lutego. W tym dniu – Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego – prezydent Andrzej Duda ogłosi tytuł wybranego przez Polaków dzieła.

Warto dodać, że upowszechnianie czytelnictwa, rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci i młodzieży ustalone zostały przez Ministra Edukacji Narodowej jednym z kierunków realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2016/2017.

Zachęcamy wszystkich Państwa, abyśmy wspólnie wybrali tytuł dzieła na Narodowe Czytanie 2017.

Kampania Narodowe Czytanie organizowana jest od 2012 roku, aby popularyzować znajomość polskiej literatury. Patronuje jej Para Prezydencka, która podczas finału akcji (organizowanego w jedną z wrześniowych sobót) uczestniczy w publicznym czytaniu wybranego dzieła. Wspólne czytanie wybranej lektury organizowane jest tego dnia w całym kraju w tysiącach miejscowości: w kawiarniach, szkołach, bibliotekach, parkach, a nawet jednostkach wojskowych.

W minionych latach czytaliśmy wspólnie „Quo vadis” i „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, dzieła Aleksandra Fredry i „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.

źródło: /men.gov.pl/