Chwalebne Dzieje Lotnictwa Polskiego

W niedzielę 18 września w Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Osiedlu Stałym odbyły się uroczystości upamiętniające 98. rocznicę Polskiego Lotnictwa Wojskowego. Uroczystości odbywały się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta. Organizatorem spotkania było Stowarzyszenie Lotników Polski Południowej.

Nasz Poczet Sztandarowy także uczestniczył we Mszy Świętej w Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Osiedlu Stałym. Msza Święta odbyła się z ceremoniałem wojskowym, towarzyszyło jej wniesienie do Kaplicy Pamięci Narodu darów wotywnych krzepiących polskie serca. A następnie odsłonięcie przez przedstawicieli władz tablic upamiętniających 1050. rocznicę Chrztu Polski i 360. rocznicę Ślubów Królewskich Jana Kazimierza oraz epitafium płk. pil. Bolesława Orlińskiego i mech. Leonarda Kubiaka upamiętniające pionierski przelot w 1926 r. na trasie Warszawa – Tokio – Warszawa.

[Not a valid template]

W kaplicy Matki Bożej Loretańskiej jaworznickiego sanktuarium znajduje się ziemia z grobów polskich lotników z nekropolii na całym świecie. Na niektórych urnach nazwiska bohaterów są wymienione, inne popielnice mają jedynie informacje, z jakich cmentarzy pochodzą prochy.

Kaplicę utworzono w Jaworznie ze względu na to, że właśnie tam urodził się pilot Karol Pniak, dowódca 308. Krajowego Dywizjonu Myśliwskiego, który podczas II wojny światowej zasłużył się w bitwie o Anglię, broniąc jej przed nalotami Niemców i Włochów. Był bohaterem II wojny światowej, po której wrócił do kraju. Zmarł 10 listopada 1980 r. To właśnie Karol Pniak patronuje lotnikom południowej Polski. Do dzisiaj jest wspominany przez nich jako ten, który dokonał wielu bohaterskich czynów, zestrzeliwując samoloty nieprzyjaciela.

 

Na zakończenie odbyło się poświęcenie i wniesienie do Nekropolii urny z ziemią z mogiły płk. pil. Bolesława Orlińskiego.

Całej uroczystości towarzyszyła Orkiestra Wojskowa z Bytomia.