DBI 2018

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r.

 

„DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu” – tak możemy przeczytać na stronie jednego z krajowych organizatorów obchodów www.saferinternet.pl .

Nasza szkoła dołączyła w tym roku do obchodów DBI organizując  lokalną inicjatywę na rzecz bezpieczeństwa młodych internautów. W ostatnim tygodniu lutego na korytarzach pojawiły się plakaty i hasła, które były wykorzystywane w ostatnich latach podczas  kampanii społecznych poruszających problematykę zagrożeń w sieci.

W środę 28 lutego odbyła się konferencja rozpoczynająca cykl akcji związanych z bezpieczeństwem w sieci, pod tytułem „Dzień Bezpiecznego Internetu: tworzymy kulturę szacunku w sieci”, w której brali udział uczniowie klas 1-3 technikum i szkoły zawodowej.

Podczas konferencji uczniowie mogli wysłuchać teledysk „Przytul hejtera”, dowiedzieć się czym różni się konstruktywna krytyka od hejtu, poznać  zagrożenia, które niesie wirtualna rzeczywistość oraz konsekwencje fizyczne, emocjonalne, społeczne dla sprawcy, ofiary i świadka hejtu, cyberprzemocy, a także  obejrzeć dwa poruszające filmy. Przedstawiono w nich problemy, które mogą spotkać każdego kto na chwilę zapomni o zachowaniu czujności w sieci. Uczniowie mogli usłyszeć, że bycie hejterem jest przestępstwem prowadzącym do odpowiedzialności karnej. Każdy kto może stać się ofiarą hejtu otrzymał informacje gdzie szukać pomocy.

W podsumowaniu konferencji uczniowie mogli usłyszeć myśl: „Hejt w sieci był, jest i zapewne będzie obecny ale pamiętaj, jeżeli oczekujesz więcej szacunku i kultury w wirtualnej rzeczywistości, zmianę na lepsze rozpocznij od siebie”.

W ramach akcji prowadzonej w naszej szkole na rzecz bezpieczeństwa w internecie przeprowadzone zostaną jeszcze zajęcia profilaktyczne dla uczniów, a także spotkania między innymi z policją.

 

Organizatorzy akcji w szkole:

Monika Luchowska

Agnieszka Kloc