Festiwal Kultury Medialnej


Festiwalu Kultury Medialnej dobiega końca.

Rozpoczęliśmy go wykładem, prowadzonym przez dr Barbarę Wolek-Kocur, doktor nauk humanistycznych, medioznawcę, kulturoznawcę, socjologa, wykładowcę Wyższa Szkoła Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach – WSZOP. Pani Doktor to specjalistka z zakresu komunikacji, reklamy i public relations. Wykłada zagadnienia związane ze współczesną kulturą audiowizualną, multimedialną oraz komunikacją kulturową. Współpracuje ze śląskimi i małopolskimi instytucjami kulturalno-oświatowymi na rzecz edukacji medialnej młodzieży Ok Wykład zatytułowany „OK Google! Jak szukać wartościowych informacji w Internecie i nie nabrać się na fake newsy?” zwracał uwagę na jakość informacji w Internecie i podpowiadał, jak radzić sobie w szumie komunikacyjnym. Przestrzegał przed bezmyślnym poszukiwaniem informacji w sieci – zarówno w kontekście nauki w szkole, jak i tak często wyszukiwanej wiedzy medycznej. Prowadząca wskazała na ciekawe błędy, prowokacje i działanie Internetowych trolli w Wikipedii , odwołała się do bieżących wydarzeń, związanych z wojną w Ukrainie. Uczestnicy spotkania usłyszeli także wiele ciekawych informacji na temat fake newsów.

Po pierwszej części spotkania, nadszedł czas na drugi wykład – „Czy wiesz, co robią z Tobą social media?” Tym razem mogliśmy zastanowić się nie tylko nad tematem uzależnienia od social media, ale zauważyć szereg zmian w naszym codziennym zachowaniu, spowodowanych aktywnością w mediach społecznościowych (ekshibicjonizm medialny, komunikacja zapośredniczona, tzw. samoaktualizacja, fenomen nieskończonego walla itp.). Nie ma co ukrywać, wykład dał nam do myślenia. Mamy świadomość, że media społecznościowe zdominowały nasze życie. Warto jednak czasami przynajmniej spróbować od nich odpocząć…