Najlepsi z najlepszych wrócili!

Program Erasmus+ w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 im. Jana Pawła II

Maj dla Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 im. Jana Pawła II w Jaworznie jest jak co roku bardzo gorącym okresem. I nie tylko ze względu na matury, które przecież są jednym z najważniejszych egzaminów dla młodego człowieka. Właśnie w maju grupa 32 praktykantów wyruszyła na podbój Portugalii i Włoch.

W tym roku staż zagraniczny odbył się we włoskim mieście Spoleto i portugalskim Barcelos. Technicy  pojazdów samochodowych, technicy budownictwa, technicy usług fryzjerskich, technicy mechanicy i technicy elektrycy mogli zdobyć nie lada doświadczenie poza granicami naszego kraju. Ponieważ jest to wielkie wyróżnienie, skorzystać z niego mogli tylko najlepsi. Uczniowie cały poprzedni rok starali się, aby móc przystąpić do rekrutacji. Pod uwagę były brane nie tylko wysokie wyniki w nauce ale również zachowanie. Przed wyjazdem uczestnicy projektu odbyli kurs językowy. Dzięki niemu nie musieli bać się problemów w porozumiewaniu się z pracodawcami.

Uczniowie odbyli praktyki w lokalnych zakładach i przy udziale miejscowych przedsiębiorców. Nabyli tam dużego doświadczenia. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że technika pracy znacznie różni się od tej, z którą do tej pory mieli do czynienia w Polsce. Warto więc było doświadczyć czegoś nowego. Uczniowie z wielką przyjemnością i chęcią dzielili się ze swoimi opiekunami wiedzą nabytą w szkole. Opowiadali o naszych obyczajach, systemie pracy i innych polskich doświadczeniach. Kto wie, może i dla pracodawców te praktyki okażą się owocne i wykorzystają rady młodych fachowców z Polski.

Największą zaletą stażu jest nabycie umiejętności z zakresu specjalności nauczanych w naszej szkole, przełamanie barier językowych oraz zawodowy debiut na obcym rynku pracy. Każdy uczestnik stażu wraca bogatszy o doświadczenia, jakich z pewnością nie nabyłby w polskich zakładach.

Pobyt we Włoszech i w Portugalii był też okazją do poznania różnorodności kulturowej kraju. Uczniowie dużo zwiedzali, mieli spotkania z mieszkańcami, poznali stażystów z innych krajów Europy. Wszyscy zgodnie twierdzą, że to było bardzo dobre doświadczenie zawodowe.

Wartością dodaną jest uzyskanie certyfikatu Europass Mobility – dwujęzycznego dokumentu potwierdzonego przez Krajowe Centrum Europasso. Teraz mogą szczycić się w swoim CV świetnym certyfikatem.

W przyszłym roku kolejne klasy będą mogły zdobywać kwalifikacje, tym razem wyjadą do Niemiec. Już nie możemy doczekać się ich wrażeń.

 

Joanna Bednarek

Projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach programu „Erasmus+”
Publikacja powstała w wyniku projektu zrealizowanego przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach programu „„Erasmus+”
Publikacja odzwierciedla jedynie stanowisko autora. Komisja Europejska ani Narodowa Agencja nie ponoszą odpowiedzialności za umieszczoną w niej zawartość merytoryczną ani za sposób wykorzystania zawartych w niej informacji.

[Not a valid template]