Piątki z inżynierią materiałową – część II

Kolejna grupa naszych uczniów miała okazję zdobywać wiedzę podczas zajęć na Politechnice Śląskiej. Odwiedziliśmy Wydział Inżynierii Materiałowej i Metalurgii  w Katowicach, gdzie wykładowcy zaprosili nas do świata inżynierów i fascynatów najnowszych technologii. 

Pierwsze warsztaty związane były z komputerowym wspomaganiem projektowania i wytwarzania CAD/CAM. Laboratorium prowadził dr inż. Tomasz
Maciąg. Dobrze wiemy, że współczesny inżynier, projektant czy technolog nie może się obyć bez oprogramowania wspierającego jego pracę. Nasi uczniowie zapoznali się więc ze stosowanymi w przemyśle rozwiązaniami z zakresu oprogramowania CAD/CAM. Mieli też możliwość wymodelowania elementu, który potem został wykonany za pomocą centrum obróbczego.

Podczas kolejnych zajęć uczniowie poznali najnowszy wirtualny system do szkolenia spawaczy obejmujący spawanie TIG, MAG oraz spawanie elektrodą otuloną. Prezentowany system jest unikatowym rozwiązaniem łączącym technologię, informatykę i inżynierię materiałową w specjalnym procesie, jakim jest spawanie. 

Chłopcy byli pełni podziwu dla pracy wykładowców. Uznali, że współczesny świat, choć mocno zmechanizowany, potrzebuje ręki ludzkiej, fachowców z głową i pasją. Liczymy na to, że za kilka lat podczas zajęć na Politechnice spotkamy naszych uczniów, już w roli studentów!