Barcelos 2015

Przygoda życia w Portugalii

Blog

W ramach projektu Erasmus+ uczniowie klas II i III ZSP nr 3 w maju tego roku odbyli staż w pięknej Portugalii. Grupa wyjeżdżających składała się mechaników, mechaników samochodowych, elektryków, elektroników i fryzjerek. Podczas pobytu młodzież wraz z opiekunami mieszkała w hotelu w Esteli nad samym oceanem atlantyckim.

Praktyki trwały 4 tygodnie. Mechanicy i elektrycy odbywali staż w pobliskim zakładzie zajmujący się remontem tirów, fryzjerki w salonie fryzjerskim, a elektronicy w Bosch Service. W ramach projektu były zorganizowane wycieczki do Bragi, Porto, Guimaraes i Barcelos.

Barcelos słynie z czwartkowych targów, Porto z dobrego wina, Guimaraes to kolebka Portugalii, a Braga to wielki centrum handlowe.

Oprócz praktyk zawodowych uczestnicy wyjazdu mieli czas wolny, który spędzali na wiele sposobów. Była degustacja pysznego portugalskiego jedzenia – Franchesina oraz kawy po portugalsku, wieczorne spacery nad ocean z zachodem słońca, niedzielny targ w Esteli oraz wieczory polsko-turecki, podczas których uczniowie uczyli się tańczyć tradycyjny taniec turecki.

Wyjazd ten był doskonałą okazją do wykorzystania nabytych umiejętności językowych – nie tylko portugalskiego, ale i angielskiego języka. W Portugalii zetknęliśmy się z inną kulturą, otwartością Portugalczyków, spokojnym rytmem życia oraz przepiękną, śródziemnomorską roślinnością. Dominowały palmy, drzewa cytrusowe i pomarańczowe, oraz gaje oliwne.

Na zakończenie pobytu uczniowie otrzymali Euro-passy, certyfikaty i koguciki będące symbolem Barcelos.