Nasz patron

„Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali”.

przemówienie do młodych, Gdańsk – Westerplatte, 12 czerwca 1987.

jp2Sejm RP uchwalił, że rok 2015 będzie Rokiem Jana Pawła II.- „W poczuciu moralnego obowiązku i głębokiego szacunku wobec postaci, która wywarła tak znaczący wpływ na losy nie tylko naszego narodu, ale i całego współczesnego świata.”
Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły, która nosi imię tak znamienitego Polaka, corocznie organizują konkursy dla gimnazjalistów o Janie Pawle II. W 2014 roku był to konkurs plastyczny. Wystawa prac cieszyła się dużym powodzeniem, a była zorganizowana z okazji uroczystości kanonizacji Błogosławionego Jana Pawła II.
W  roku 2015 temat konkursu brzmiał „Związki Jana Pawła II z Jaworznem”. Chcieliśmy poznać postać Honorowego Obywatela naszego miasta ze wspomnień, prywatnych zdjęć ze spotkań, pielgrzymek, wycieczek. Chociaż tym razem konkurs nie cieszył się dużym zainteresowaniem, niektórzy uczniowie i nauczyciele podjęli się tego zadania.
Polecamy Jaworznianom obejrzeć prezentacje, może przypomną sobie niektóre wydarzenia lub odnajdą swoją osobę na zdjęciach.
Już dzisiaj zapraszamy do udziału w przyszłorocznym konkursie pt „Jan Paweł II – przyjaciel młodzieży.” W związku ze Światowym Dniem Młodzieży. Tym razem nie tylko gimnazjalistów, ale wszystkich chętnych mieszkańców.
Jan Paweł II

Ojciec Święty w Jaworznie
Święty Jan Paweł II Karol Wojtyła.pdf

 

 

„Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje Westerplatte. Jakiś wymiar zadań, które musi podjąć i wypełnić. Jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć. Jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić. Nie można zdezerterować”.

(Spotkanie z młodzieżą, Gdańsk, 1987 r.)

Czy wiesz, że…

Jan Paweł II był Kawalerem Orderu Uśmiechu

Wniosek o nadanie Ojcu Świętemu tego honorowego tytułu złożyły do Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu niewidome dzieci z Krakowa i z Lasek pod Warszawą. Wniosek został rozpatrzony pozytywnie. W 1981 roku Jan Paweł II został 267 Kawalerem Orderu Uśmiechu. Jednak wręczenie zaszczytnego odznaczenia nastąpiło dopiero trzy lata później – 28 marca 1984 roku w Watykanie.

W dniu wyboru Karola Wojtyły na papieża Wanda Rutkiewicz zdobyła najwyższy szczyt świata

16 października 1978 roku polska himalaistka Wanda Rutkiewicz jako trzecia kobieta i pierwsza Europejka zdobyła Mount Everest (8850m). W tym samym dniu kardynał Karol Wojtyła został głową Kościoła katolickiego. Podczas swojej pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny w roku 1779 papież spotkał się z Wandą Rutkiewicz na prywatnej audiencji w Kurii Biskupiej w Krakowie. Otrzymał wówczas od niej w darze kamień z Everestu. Podczas tego krótkiego spotkania, odnosząc się do wydarzeń sprzed roku, powiedział: Dobry Bóg sprawił, że nam obojgu tego samego dnia udało się wejść tak wysoko.

Dziwi jeszcze jedna zbieżność dat w życiu tych dwojga ludzi gór: 13 maja 1981 roku dokonano zamachu na życie Jana Pawła II. W tym samym dniu 11 lat później podczas próby zdobycia K2 zginęła Wanda Rutkiewicz.

Pontyfikat Jana Pawła II był trzecim co do długości pontyfikatem w dziejach Kościoła

Od momentu wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową do dnia jego śmierci minęło prawie 27 lat. Dłużej od Jana Pawła II na papieskim tronie zasiadali: św. Piotr (przyjmuje się 34 lata pontyfikatu) oraz Pius IX. Wybrany na papieża w 1846 roku, rządził Stolicą Apostolską aż 32 lata.

Pielgrzymkowy szlak papieża – Polaka wyniósł ponad półtora miliona kilometrów

Jan Paweł II podczas swojego prawie 27-letniego pontyfikatu odbył 104 podróże apostolskie oraz około 150 podróży po samych Włoszech. Odwiedzał również jako biskup Rzymu swoich wiernych w parafiach Wiecznego Miasta. Blisko 1000 dni spędził poza Watykanem, w tym prawie 600 poza granicami Włoch. Długość szlaku jego pielgrzymek szacuje się na półtorej miliona kilometrów, co odpowiada trzydziestokrotnemu okrążeniu Ziemi wokół równika.

Papież nie lubił jadać sam

Jan Paweł II nigdy nie siadał do posiłków w samotności. Spożywał je w towarzystwie współpracowników oraz zaproszonych gości. Początkowo papieskie zaproszenia do wspólnego stołu były zaskoczeniem, przede wszystkim dla samych zaproszonych. Z biegiem czasu utarło się w watykańskich kręgach powiedzenie: W dwóch sprawach u Jana Pawła II nigdy nic nie wiadomo – o której godzinie usiądzie do stołu i kogo zaprosi na obiad.

 

2 kwietnia przypada  rocznica śmierci Św. Jana Pawła II.
Z tej okazji corocznie spotykamy się aby wspomnieć osobę swego Patrona i oddać mu cześć.
” Jan Paweł II był z nami niemal 27 lat, wskazywał nam drogę dobroci, szacunku i prawdy. .. Od Jego odejścia minęło 10 lat, a my wciąż pamiętamy…”

[Not a valid template]

 

Należymy do Rodziny Szkół JPII