Spoleto 2015

Dzięki programowi „Erasmus+” osoby uczące się zawodu mogą zdobyć praktyczne doświadczenie zawodowe za granicą oraz podwyższać swoje umiejętności językowe.
W ramach tego programu w terminie 03.05 – 31.05.2015 r. grupa 16 uczniów ZSP 3 miała okazję wyjechać do Spoleto – uroczego miasteczka w środkowych Włoszech. Głównym celem wyjazdu było odbycie programowej praktyki zawodowej, poznanie specyfiki pracy we włoskich zakładach usługowych, poznanie włoskiej kultury oraz podstawowego słownictwa języka włoskiego. Stanowiska pracy przydzielone zostały zgodnie z zawodami, w których kształcą się uczestnicy praktyk tak, by mieli oni możliwość sprawdzenia swoich umiejętności i nabycia nowych oraz porównywania polskich rozwiązań z włoskimi. Bariera językowa, różnice kulturowe, zwyczaje żywieniowe czy też wymagana samodzielność funkcjonowania w obcym kraju, zapewne zmuszały do samorozwoju uczniów.
Zakwaterowani byliśmy w Hotelu Europa, na posiłki chodziliśmy do Villi Redenta, w której siedzibę miała goszcząca nas firma Azzurra –włoski partner programu.
W ramach programu zorganizowane były wycieczki do Rzymu, Watykanu, Asyżu i na Wodospady „Cascata Delle Marmore”. Na długo w pamięci pozostaną min. Panteon, Colosseum, Forum Romanum, Fontanna di Trevi, grób św. Franciszka oraz bazylika św. Piotra a w niej grób papieża Jana Pawła II, patrona szkoły.
Wolne chwile można było spędzić na poznawaniu zabytków i atrakcji Spoleto.
Wyjazd zintegrował uczestników, rozwinął poczucie własnej wartości, odpowiedzialności za swoje działania, rozwinął umiejętności pracy w zespole, samokontroli oraz autorefleksji.
Podsumowaniem stażu była uroczysta kolacja w restauracji, na której każdy otrzymał certyfikat ukończenia praktyk oraz unijny dokument Europass Mobility, honorowany na terenie Unii