Wycieczka elektryków X 2015

Uczniowie klas czwartych i trzecich dnia 20.10.2015r. wybrali się na wycieczkę do Elektrowni Szczytowo-Pompowej Porąbka-Żar w Międzybrodziu Bialskim, aby zapoznać się z zasadą jej działania.

Przed wejściem do elektrowni uczniowie mieli możliwość obejrzenia filmu poświęconego budowie oraz zasadzie działania elektrowni. W trakcie zwiedzania obiektu dowiedzieliśmy się, wiele ciekawych informacji dotyczących elektrowni, zarówno faktów historycznych jak i szczegółów technicznych.  Elektrownia Porąbka – Żar została oddana do eksploatacji w 1979 roku po niemal 10-letniej budowie i pozostaje do dzisiaj jedyną w kraju elektrownią podziemną i jednocześnie jednym z ciekawszych obiektów myśli inżynieryjnej w skali Europy. Elektrownia Porąbka – Żar o mocy 500 MW jest drugą co do wielkości elektrownią szczytowo-pompową po Elektrowni Żarnowiec w Polsce. Cechują ją nowoczesne rozwiązania techniczne stosowane od momentu uruchomienia, zdolność do szybkiego reagowania na zmiany obciążeń w systemie elektroenergetycznym oraz wysoka moc dyspozycyjna sięgająca 94%. Elektrownia zlokalizowana w przepięknym miejscu, w bliskości gór i jeziora  jest jedyną w swoim rodzaju atrakcją turystyczną.

Donata Staszek-Piętek