Jubileusz 75-lecia

Początek

Gdybyśmy tak chcieli wymienić przełomowe lata z historii naszej szkoły, z pewnością jednym z nich byłby rok 2020. Ale tę opowieść pozostawmy na kolejny jubileusz. Dziś zaczniemy od samego początku! Cofnijmy się więc do momentu, w którym znana wśród młodych i starszych jaworznian Górka rozpoczęła działalność. Był rok 1945. Jak każdy wie, dla nas, Polaków stał się on niebywale pamiętny, bo właśnie wtedy uwolniliśmy się z jarzma okupanta. Ale o tym usłyszycie na każdej lekcji historii czy języka polskiego. Sięgnijmy jednak pamięcią do tamtego czasu. Właśnie wtedy Krakowska Rozgłośnia Polskiego Radia znów regularnie nadaje program, ukazuje się pierwsze wydanie śląskiego „Dziennika Zachodniego”, odbywa się pierwszy koncert Filharmonii Śląskiej w Katowicach a Polskie Linie Lotnicze LOT wznawiają rejsy na liniach krajowych. Świat budzi się do życia po wojnie. Powstaje „Państwowa Fabryka Odbiorników Radiowych”, która w krótkim czasie zmienia swą nazwę na Diora. Życie toczy się starymi torami, obok wielkich radości, pędzą niemniejsze smutki. W trzęsieniu ziemi z epicentrum w Zatoce Mikawa ginie ponad 1900 osób, w Sztokholmie, Szwedka Anna Larsson ustanawia rekord świata w biegu na 800 m wynikiem 2.13,8 s. a w USA pojawiają się w sprzedaży pierwsze długopisy. Na świat przychodzi Małgorzata Musierowicz, Bob Marley, Mia Farrow, Katarzyna Sobczyk i Tadeusz Rydzyk. Ludzie połowy dwudziestego wieku są świadkami całkowitego zaćmienia słońca. W 1945 roku, w liczącym dziewiętnaście tysięcy mieszkańców, słynącym wówczas tragicznym epizodem powstania Centralnego Obozu Pracy mieście, prężnie rozwijająca się kopalnia otrzymuje nazwę Bolesław Bierut i, wraz z kopalniami Kościuszko i Jan Kanty, zostaje włączona do jednego zakładu o nazwie Jaworzno. I właśnie to wydarzenie możemy uznać za pierwszy przystanek na naszej drodze przez lata funkcjonowania Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 3 im. Jana Pawła II w Jaworznie. Szkoła Przemysłowa Górnicza Ministerstwa Przemysłu Zasadnicza Szkoła Górnicza KWK „Jaworzno”, bo pod taką nazwą rozpoczęliśmy swoją działalność, przez 75 lat kształci fachowców w najbardziej pożądanych na rynku pracy zawodach. Od górnictwa się zaczęło. Z biegiem lat, wraz z rozwojem przemysłu, szkoła elastycznie dostosowywała ofertę edukacyjną, żeby zawsze móc wzbogacić rynek pracy specjalistami. I tak już zostało. Weszło nam w nawyk dzielenie się fachem zawodowym!