Elektrownia i Muzeum Łaziska Górne

7 listopada 2017 roku  grupa naszych uczniów: elektryków, mechaników i samochodziarzy zwiedzała Elektrownię Łaziska, która w tym roku świętuje 100-lecie istnienia.  Jej celem jest produkcja energii elektrycznej i cieplnej w sposób bezpieczny, oszczędny, ekologicznie czysty, po konkurencyjnych cenach.

Jest konwencjonalną elektrownią cieplną, jedną z osiemnastu elektrowni systemowych pracujących w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym. Powstała w 1917 roku, w latach 1927-1953 była to największa elektrownia w Polsce. Pod względem wielkości mocy zainstalowanej Elektrownia „Łaziska” jest 3 na Śląsku i 9 elektrownią w Polsce i wytwarza około 4,2% krajowej produkcji energii elektrycznej.

Muzeum powstało w 2002 roku z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Energetyki. Mieści się w dawnej rozdzielni energetycznej Elektrowni Łaziska, gdzie na powierzchni ponad 1000 m2 można oglądać eksponaty obrazujące rozwój urządzeń elektrycznych od czasów żarówki Edisona po czasy nam współczesne. Ruchome modele urządzeń i stanowiska demonstracyjne pokazują, jak kiedyś produkowano prąd i jaką potęgą jest energia elektryczna – np. wyładowania z zakresu wysokich napięć o iskrze sięgającej 1 m długości. Ilość eksponatów w Muzeum Energetyki w 2008 roku sięgnęła już liczby 4200.