Jesteśmy najlepsi w Polsce!

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 im. Jana Pawła II w Jaworznie to szkoła z długą tradycją ortograficzną. Coroczna miejska impreza, Mistrzostwa Ortograficzne Jaworzna, których jesteśmy gospodarzami, zobowiązuje! Dlatego z wielką chęcią podejmujemy wszelkie wyzwania językowe. Tak też było w przypadku zajęć z wykorzystaniem smartfonów, o których już kiedyś opowiadaliśmy. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości. Cele wyzwania to między innymi uczczenie rocznicy stulecia odzyskania niepodległości, utrwalenie zasad pisowni wybranych trudnych dla uczniów wyrazów, poszerzenie wiedzy na temat pojęć i znaczeń, jakie kryją się pod nimi, a także zapoznawanie się z innowacjami i możliwościami pracy online w internecie.

Projekt, do którego przystąpiliśmy, udowodnił, że specjalizujemy się w ortografii. Mało tego, okazało się, że jesteśmy najlepsi w Polsce!

Do ćwiczeń i rozwiązywania testu głównego uczestnicy wykorzystali telefony. Zadania polegały na zapoznawaniu się i ćwiczeniu formuły testu głównego. Zostały zbudowane na podobieństwo gier komputerowych, w których pojawiło się osiem poziomów. Aby uczestnik mógł przejść dalej, musiał rozwiązać test, zdobywając minimum 50% punktów.

Praca w eliminatorze błędów trwałą miesiąc. Uczniowie pracowali podczas zajęć szkolnych pod opieką i z pomocą nauczycieli, a także samodzielnie w domach i wspólnie z rodzicami. Test główny konkursu odbył się pod koniec marca. Tu już uczestnicy musieli wykazać się własną wiedzą i umiejętnościami. Co tu dużo pisać, pod presją czasu wcale nie było łatwo odpowiedzieć poprawnie na zawiłe zagadki językowe.

Do konkursu zgłosiło się ponad 4200 uczestników w całym kraju. To wielka zaleta przedsięwzięcia! W tradycyjnie organizowanych zmaganiach z reguły biorą udział uczniowie wybrani (i wciąż ci sami), którym nie potrzeba dodatkowej motywacji. #ortograf2019 pozwolił stanąć na podium setkom osób a każda szkoła i klasa miała szansę na aktywizowanie się, a także integrację wokół wyzwania edukacyjnego.

Konkurs pokazał, że ortografia to dziedzina wiedzy, której nie należy się bać. Każda szkoła ma swoich mistrzów, którzy często nie są zauważani, bo wstydzą się, krępują lub zwyczajnie nie znają własnych możliwości. Dzięki masowemu zasięgowi łatwiej było ich odnaleźć.

Podium zdobyliśmy w dwóch kategoriach. Jako szkoła ponadgimnazjalna możemy się szczycić tytułem Mistrza Ortografii i najlepszej placówki w Polsce. Nasi maturzyści zdobyli natomiast wynik pozwalający zająć trzecie miejsce w kategorii klas.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom! Mamy nadzieję, że dzięki takim przedsięwzięciom język polski będzie dla młodzieży jednym z ulubionych przedmiotów!