Nowe możliwości kształcenia w zawodzie!

We współpracującym z naszą szkołą Centrum Kształcenia Praktycznego w Jaworznie całkowicie zmodernizowano park maszynowy pracowni obróbki mechanicznej. W miejscu mocno już wyeksploatowanych obrabiarek stanęły nowoczesne tokarki i frezarki konwencjonalne wyposażone w bardzo dokładny, cyfrowy system kontroli parametrów obróbki. Dodatkowo w pracowni znalazły się półautomatyczne wiertarki, cyfrowo sterowana szlifierka, taśmowa przecinarka do stali i kompaktowa zaginarka do blach.

To nie koniec zmian zwiększających potencjał techniczny CKP. W pracowni programowania i obsługi obrabiarek sterowanych numerycznie funkcjonuje całkowicie nowa tokarka CNC. Nie jest to symulator ani maszyna szkoleniowa, ale pełnowymiarowa tokarka produkcyjna ze skośnym łożem. Obok niej stoi gotowe do pracy nowoczesne trzyosiowe centrum obróbcze CNC z automatycznym magazynem narzędzi.

Najważniejszym i najbardziej okazałym elementem rozbudowy potencjału CKP jest nowo wybudowana hala mechaniki i elektromechaniki samochodowej. W obiekcie o powierzchni 270 metrów kwadratowych i kubaturze blisko 1800 metrów sześciennych  znajdują się trzy pełnowymiarowe stanowiska dydaktyczne do nauki diagnostyki i obsługi pojazdów samochodowych. Każde z nich wyposażone jest w profesjonalny podnośnik nożycowy. Hala posiada własne zaplecze socjalne w postaci toalet i umywalni, antresolę do przeprowadzania instruktażu ogólnego i przeprowadzania szkoleń, pomieszczenie magazynowe, biuro nauczycieli oraz własną niezależną stację kompresorów do zasilania urządzeń pneumatycznych. Bezpieczny i bezkolizyjny wjazd na stanowiska zapewniony jest przez trzy niezależne bramy roletowe. W obiekcie hali nie zabrakło specjalistycznych urządzeń do diagnostyki samochodowej, stanowisk warsztatowych i narzędzi naprawczych. Na antresoli zostały usytuowane stanowiska do analizy elektrycznych, elektronicznych i mechatronicznych systemów samochodowych. Nowo wybudowana hala jest połączona łącznikiem z istniejącym budynkiem CKP, co pozwala na bezpieczną komunikację w całym obiekcie niezależnie od pory roku

Nowa baza CKP umożliwi naszym uczniom nowoczesną i bezpieczną naukę zawodu. Szanse na zdobycie poszukiwanego zawodu mają przyszli technicy mechanicy, specjalizujący się w obsłudze nowoczesnych obrabiarek. Uczniowie będą mogli pracować w warunkach odpowiadających środowisku hal produkcyjnych przedsiębiorstw partnerskich, takich jak ZRE Katowice S. A. Technicy pojazdów samochodowych i mechanicy samochodowi uzyskali warunki nauki zawodu identyczne jak w profesjonalnych serwisach pojazdów, będą także mogli efektywnie zgłębiać tajniki systemów elektrycznych i elektronicznych współczesnych samochodów.

Należy dodać, że wyposażenie stanowisk szkoleniowych zostało dobrane w oparciu o konkretne rekomendacje współpracujących z CKP pracodawców:
– TURBO TEC Sp. z o.o. z siedzibą w Jaworznie.
– Zakłady Remontowe Energetyki Katowice S.A (ZRE).

Rozbudowa potencjału Centrum Kształcenia Praktycznego została dokonana dzięki realizacji projektu „ZAWÓD = PRACA – zwiększenie możliwości kształcenia zawodowego w Jaworznie”, współfinansowanego z funduszy UE w ramach działania 12.2 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020: „Infrastruktura kształcenia zawodowego”.