OTK 2015

„Ogólnopolski Tydzień Kariery” jest inicjatywą Stowarzyszenia Doradców Szkolnych i Zawodowych Rzeczpospolitej Polskiej. Akcja ma na celu wspieranie planowania i wyboru ścieżki kształcenia zawodu, miejsca pracy i kariery. W związku z tym w dniach 19-25.10.2015 uczniowie ZSP Nr 3 im. Jana Pawła II w Jaworznie wzięli udział w szeregu działań związanych z obchodami OTK. W tym roku przebiegał on pod hasłem „Poznaj swojego doradcę kariery”.

W dniu 19 października klasa I TS uczestniczyła w konferencji „Poznaj swojego doradcę kariery- potencjał poradnictwa zawodowego miasta Jaworzna”. Podczas spotkania prezentowali się doradcy z Urzędu Pracy, Młodzieżowego Centrum Kariery, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej oraz Jaworznickiego Forum Doradztwa Zawodowego i opowiadali o swojej pracy i podejmowanych inicjatywach.[Not a valid template]

Dużą atrakcją dla naszych uczniów okazały się, organizowane już po raz drugi, wizyty w dużych i małych przedsiębiorstwach działających na terenie naszego miasta. Firmy zostały dobrane tak, aby korespondowały z kierunkami kształcenia w naszej szkole. Uczniowie mogli z bliska przyjrzeć się pracy w serwisach samochodowych, salonach fryzjerskich oraz hurtowni fryzjerskiej. [Not a valid template]Młodzież zwróciła uwagę na to, że wiedza, którą zdobywają w szkole, mogła zostać wykorzystana w praktyce. Uczniowie wykonywali różne przydzielone im zadania. W zakładach mechanicznych dokonywali przeglądu samochodów, mogli do tego wykorzystać nowoczesny sprzęt i narzędzia. W salonach fryzjerskich uczennice obsługiwały klientki, farbowały, czesały fryzury. W hurtowni mogły wykazać się znajomością kosmetyków do włosów, doradzając klientom podczas zakupów.

W piątek w szkole dla klas czwartych odbył się wykład pani Ewy Walewskiej z Wyższej Szkoły Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach. Jego celem było przygotowanie uczniów do wejścia na rynek pracy. Wykładowca omówił, jak powinna przebiegać rozmowa kwalifikacyjna oraz jak mają wyglądać dokumenty aplikacyjne.[Not a valid template]

Młodzież ma świadomość, że dobre przygotowanie się do pracy to nie tylko wiedza, ale również nabywanie doświadczeń i nowych umiejętności.

Monika Rech, Sylwia Szykuła