Spotkanie w Krzyżowej X 2015

Szkoły z Jaworzna i Pirny, które w ostatnim tygodniu września ruszyły w drogę do Krzyżowej, współpracują ze sobą już od wielu lat. Głównym celem nowego projektu organizowanego w Krzyżowej było zatem pogłębienie ich dotychczasowej przyjaźni i wieloletniego partnerstwa.Tuż po przyjeździe, uczestnicy spotkania mieli okazję, do lepszego poznania się za pomocą różnych gier zapoznawczych i w ten sposób rozpoczęła się ich kilkudniowa przygoda z Krzyżową.

Kolejny dzień przywitała uczestników piękna, słoneczna pogoda, która pomogła w utrzymaniu dobrego humoru. Po zjedzonym śniadaniu uczestnicy ruszyli na warsztaty, prowadzone przez Bartłomieja Gasiulewicza – specjalistę ds. projektów edukacyjnych w MDSM Krzyżowa. Warsztaty skupiały się głównie na budowaniu zaufania, integracji grupy i burzeniu polsko-niemieckich stereotypów. Popołudniowy spacer połączony z oprowadzaniem po historii i wsi Krzyżowa zakończył się wspólnym, polsko-niemieckim wieczorem. Obydwie grupy pochwaliły się swoimi szkołami i osiągnięciami.

W środę wybraliśmy się na wycieczkę do Wrocławia. W międzynarodowych grupach młodzież starała się odnaleźć odpowiednie krasnoludki i zabytki. Bawiliśmy się przy tym doskonale, bo właśnie wtedy wyszły na jaw nasze zdolności językowe. Ale wieczorem w nastrojowej atmosferze spotkaliśmy się w domku na wzgórzu, gdzie czytaliśmy wzruszające listy, które pisała Freya von Moltke do swojego męża w więzieniu tuz przed jego egzekucją.

Następnego dnia zwiedziliśmy zamek w Książu ale nie szukaliśmy złotego pociągu, lecz wsłuchiwaliśmy się w wykład „od Piastów do II wojny światowej”. Popołudniu czekał nas jeszcze warsztat historyczny, w który , i tu już w grupach narodowych przygotowaliśmy puzle historyczne dla naszych przyjaciół z Niemiec.

W wieczór pożegnalny młodzież bawiła się na pożegnalnej imprezie. Muzyka, zabawa i śmiech….

Ostatniego dnia, uczestnicy podsumowali całą wymianę, a następnie z płaczem ale z numerami telefonów w kieszeni wyjechaliśmy do Jaworzna

[Not a valid template]