Światowy Dzień Wody

W 1992 roku Zgromadzenie ONZ ustanowiło 22 marca Światowym Dniem Wody.
Z tej okazji już po raz ósmy Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji zorganizowało w sobotę 19 marca wycieczkę dla mieszkańców Jaworzna, podczas której można było prześledzić cykl produkcyjny wody. W imprezie brało udział kilku uczniów z grupy budowlanej klasy I TBF.
Na początku, w punkcie ujęcia wody powierzchniowej Piaskownia po zwiedzeniu obiektu, uczestnicy zostali poczęstowani pyszną ozonowaną wodą. Ciekawostką jest, że nad czystością wody czuwają tu także małże słodkowodne z gatunku skójka zaostrzona (unio tumidus) – jest to tak zwany biomonitoring. Następnie w bazie transportowej przy ulicy Wojciecha, w pobliżu naszej szkoły zaprezentowano stanowisko dyspozytora i sprzęt techniczny, niezbędny do utrzymania i napraw sieci, gdzie kilka osób mogło się sprawdzić w obsłudze mini koparko-spycharki. Kolejnym punktem była Oczyszczalnia Ścieków Jeleń Dąb, gdzie poza zwiedzaniem obiektu uczestnicy obejrzeli laboratorium i ciekawą prezentację na temat badań wody i ścieków.
Organizatorzy zapraszają na podobną imprezę w przyszłym roku i przypominają, że liczba miejsc jest ograniczona.

Marta Makowska

[Not a valid template]