Uroczystości Święta Niepodległości

„11 Listopada”:

Dzisiaj wielka jest rocznica
jedenasty listopada!…
Tym, co zmarli za Ojczyznę,
hołd wdzięczności Polska składa…..
Ludwik Wiszniewski

11-listopada
Oficjalne obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się Mszą Św. w Kolegiacie Św. Katarzyny i Św. Wojciecha. Uczestniczyli w niej prezydent miasta Jaworzna Paweł Sibert, posłowie na Sejm, przedstawiciele Rady Miejskiej, kombatanci, reprezentacje organizacji społecznych i zakładów pracy, młodzież i nauczyciele oraz mieszkańcy naszego miasta i zaproszeni goście. Po mszy wszyscy uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik Niepodległości. Po krótkim programie artystycznym i przemówieniu pana prezydenta pod pomnikiem złożono wiązanki kwiatów. Następnie na jaworznickim rynku poczęstowano nas pyszną grochówką. Harcerze rozdali śpiewniki i wspólnie z mieszkańcami miasta śpiewaliśmy pieśni patriotyczne.

Danuta Niemczyk

[Not a valid template]


Narodowe Święto Niepodległości jest to święto upamiętniające odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Na 123 lata Polska została wymazana z mapy Europy, licząc od momentu ostatniego rozbioru dokonanego przez Austrię, Prusy i Rosję. Przez tyle lat zaborcy próbowali narzucić Polakom swoją kulturę, język, obyczaje. Ale dzięki patriotycznym sercom naszych pradziadów najcenniejsze wartości zostały uratowane.

 

Święto to – obchodzone 11 listopada każdego roku – zostało ustanowione w ostatnich latach II RP tuż przez rozpoczęciem II wojny światowej. Do kalendarza powróciło w 1989 r. Jest to dzień wolny od pracy.

Mamy dziś szczęście żyć w wolnym kraju. Pamiętamy jednak o tym, że przodkom winniśmy pamięć, a ojczyźnie – miłość!