Wizyta na Politechnice Śląskiej

Już dziś planujemy naszą przyszłość

Uczniowie kasy 1ME uczestniczyli w zajęciach organizowanych przez Wydział Inżynierii Materiałowej Politechniki Śląskiej w Katowicach.

Zajęcia z poszczególnych dziedzin poprowadzili dla nas:

Wirtualna spawalnia, spawanie pod wodą –mgr inż. Katarzyna Łyczkowska

W ramach zajęć uczniowie mogli przetestować najnowszy wirtualny system do szkolenia spawaczy obejmujący spawanie TIG, MAG oraz spawanie elektroda otuloną. Prezentowany system jest unikatowym rozwiązaniem łączącym technologię, informatykę i inżynierię materiałową w specjalnym procesie jakim jest spawanie. Uzupełnieniem zajęć był pokaz spawania pod wodą.

Komputerowe wspomaganie projektowania i wytwarzania CAD/CAM – dr inż. Tomasz Maciąg

Współczesny  inżynier czy to projektant czy technolog nie może się obyć bez oprogramowania wspierającego jego pracę. Zajęcia miały na celu poznanie stosanych w przemyśle rozwiązań z zakresu oprogramowania CAD/CAM. Uczniowie mieli możliwość wymodelowania elementu, który został później wykonany za pomocą centrum obróbczego.

Materiały inteligentne w technice i w medycynie – dr hab. inż. Magdalena Jabłońska, dr inż. Agnieszka Tomaszewska, mgr inż. Karolina Kowalczyk

Uczestnicy zajęć mieli możliwość zapoznania się z własnościami inteligentnych materiałów stosowanych w technice, a przede wszystkim w medycynie. Materiały inteligentne to takie, które pod wpływem zewnętrznych czynników „uczą się” pewnych „zachowań”, które ludzkość wykorzystuje w walce np. z urazami po wypadkach czy też w celu ratowania życia ludzkiego. Uczniowie usłyszeli odpowiedzi wiele pytań oraz przeprowadzili ciekawe doświadczenia.