Dzień Języka Ojczystego.

21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ogłoszony przez UNESCO. Jego ideą jest zwrócenie uwagi społeczności międzynarodowej na bogactwo różnorodności językowej świata i konieczność jego ochrony, a także promocji wielojęzyczności.
Organizując co roku obchody Dnia Języka Ojczystego, UNESCO podkreśla swoje zaangażowanie w ochronę i promocję różnorodności kulturowej, a także wielojęzyczności w edukacji, dostrzegając ich znaczenie dla zrównoważonego rozwoju.
My też rokrocznie włączamy się w te obchody. W tym roku z małym ….poślizgiem czasowym.
I dlatego zorganizowaliśmy konkurs „Przysłowia polskie w kole fortuny”. Do konkursu zostali zaproszeni przedstawiciele klas pierwszych i drugich. Startowało 7 drużyn. Uczniowie wykazywali się znajomością polskich przysłów w kategoriach: „Miłość i przyjaźń”, „Jedzenie”, „Pogoda”, „Różne”.
Atrakcją było kręcenie kołem fortuny. I…okazało się, że fortuna kołem się toczy, gdyż można było „wykręcić” 10, 20 punktów, bonusa, ale także stratę i bankruta.
Zabawa była przednia. Konkurs sprawdził nasze wiadomości, ale potrzebny był też łut szczęścia.
Podsumowaniem konkursu było odgadnięcie dwuwyrazowego hasła: WYREWOLWEROWANY REWOLWEROWIEC.
Najlepszymi okazali się uczniowie klasy 1ts zdobywając 110 p. i odgadując hasło. II miejsce zajęła klasa 1tme, a III miejsce-1tbf.
Zwycięzcom gratulujemy, wszystkim uczestnikom dziękujemy.
Mamy nadzieję, że nagrody przypadły Wam do gustu.
Zapraszamy za rok i pamiętajmy, że o JĘZYK OJCZYSTY trzeba dbać i go pielęgnować.


Nauczyciele bibliotekarze
Izabela Szysler
Renata Witek