Macie jeszcze sporo czasu

25 września uczniowie klas III i IV wzięli udział w wykładzie, który poprowadził dr Tomasz Bielak, doktor nauk humanistycznych, medioznawca, literaturoznawca, nauczyciel akademicki w Wyższej Szkole Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach. Uczniowie dowiedzieli się między innymi, jak ważny jest sposób przygotowywania się do egzaminu, warsztat pracy, a więc zestaw różnych tekstów kultury, do których, w zależności od pytania, trzeba się będzie odwołać, rozplanowanie wypowiedzi w czasie. Wykładowca podkreślił kilka razy, że nie taki diabeł straszny, jak go malują, bo matura to ostatni taki egzamin, podczas którego komisja egzaminacyjna jest po stronie ucznia. Zatem wiedza i jej właściwe wykorzystanie plus przychylność egzaminatorów i sukces w postaci zdanej matury gotowy. Doktor Bielak zwrócił także uwagę na pewne mity towarzyszące wszelkim egzaminom. Nie łudźmy się,że odpowiednie gesty, mowa ciała wygląd czy też to, że jesteśmy na liście pod numerem jeden doprowadzi nas do zwycięstwa. Ale także nie możemy sobie wmawiać, że skoro nie powtórzyliśmy „Wesela” czy „Lalki”, to na pewno wylosujemy pytanie dotyczące tych lektur. Drodzy maturzyści! Do dzieła ! Macie jeszcze sporo czasu, ale musicie go efektywnie wykorzystać.
wyklad 2