Śląski Festiwal Nauki w Katowicach

Śląski Festiwal Nauki w Katowicach to pokazy, eksperymenty i wykłady dla… wszystkich! I nas tam nie zabrakło 😉

Wielka powierzchnia wystawowa MCK została podzielona na kilka stref (strefa kosmiczna, nauki ścisłe, nauki techniczne, medycyna i zdrowia, nauki humanistyczno-społeczne, przyroda). W każdej ze stref przygotowano wiele pokazów i eksperymentów dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W sumie na uczestników czekało ponad 150 stanowisk pokazowych i ponad 90 warsztatów.

W gmachu Międzynarodowego Centrum Kongresowego spotkali się wielbiciele nauki z całej Polski. Gościami tegorocznego festiwalu byli: Nicole Stott ze Stanów Zjednoczonych, astronautka NASA, Jerzy Buzek, Mariusz Szczygieł, Leszek Cichy, Tomasz Zubilewicz, Mirosław Hermaszewski i wiele innych znanych osób.

W Sali wielofunkcyjnej, ogromnej przestrzeni wystawowej MCK-u, znajdą się Obszary wiedzy, Scena główna (na której odbywać się będą pokazy naukowe, wykłady, debaty, a także występy artystów), Strefa dziecka (której będzie w tym roku towarzyszyć po raz pierwszy bawialnia dla najmłodszych dzieci, a w niej profesjonalni opiekunowie i animatorzy), debiutująca w ramach ŚFN Strefa kosmiczna (jednym z jej elementów będą pokazy łazików marsjańskich) oraz Strefa sportu

Uczniowie wzięli udział w Laserowym show naukowym, ten niesamowity pokaz naukowy stanowił jedną z głównych atrakcji 3 edycji Festiwalu. Prowadzony był przez grupę fizyków z Uniwersytetu w Lund (Szwecja), którzy poza klasycznymi eksperymentami fizycznymi wprowadzili nas również w świat laserowej rozrywki. Pokaz trwał ok. 45 minut i odbywał się z tłumaczeniem na j. polski. To była duża dawka wiedzy, rozrywki, poczucia humoru i wspaniałych doznań wizualnych!

Lund University Physics & Lasershow, czyli Laserowy Pokaz Naukowy, to spektakl pełen niesamowitych eksperymentów wykorzystujących ciśnienie, energię elektryczną, zjawiska dźwiękowe i świetlne, dym, ogień, a na koniec prezentujący fantastyczny i imponujący pokaz laserowy. Spektakl odniósł wielki sukcesy między innymi w Szanghaju (World Expo), Kopenhadze, Melbourne, Belgradzie, Novej Goricy, Podgoricy, Göteborgu i Oslo.

Pokaz powstał w 1996 roku. Początkowo pokaz składał się tylko z kilku pokazów i laserów. Przez lata spektakl rozwijał się błyskawicznie i dziś obsługuje ponad 1000 pojedynczych laserów oraz wybór blisko 100 demonstracji, dzięki czemu można go dostosować do różnych grup wiekowych. Po ponad 20 latach od inauguracji pokaz widziało ponad 500 tysięcy osób na trzech kontynentach.

Wzięliśmy udział w panelu dyskusyjnym na temat popularyzacji nauki za pośrednictwem internetu. W spotkaniu wzięły udział znane YouTuberki – Katarzyna Gandor, Arlena Witt, Natalia Tur, które dzięki swojej internetowej twórczości zachęcają do zgłębiania wiedzy, krytycznego myślenia oraz ciekawości świata.

Drony nad Metropolią – wykorzystanie bezzałogowych statków powietrznych do zadań specjalnych Fundusz noblowski – światowej klasy naukowcy na uczelniach Metropolii GZM (to kolejny nasz wykład na którym nas nie zabrakło).

Był też pokaz „rakiet” wykonanych na warsztatach, wyrzucanych sprężonym powietrzem, połączony z konkursem na największy zasięg. Dowiedzieliśmy się jak użyć też pocisków oraz innych rakiet z własnym napędem, gdy energię bierzemy z … powietrza 🙂

Na koniec było spotkanie autorskie z dr Tomaszem Rożkiem – gdzie sztuczna inteligencja zaciekawiła, zaskoczyła i dała do myślenia 😉