Zapraszamy do Szwecji!

W piątek, 11 stycznia, byliśmy na spotkaniu świąteczno-noworocznym dla uczniów szkol ponadgimnazjalnych. Zostaliśmy tam zaproszeni przez Konsulat Królestwa Szwecji i Wyższą Szkołę Techniczną, z którą współpracujemy już bardzo długo. Efektem naszej współpracy jest umożliwienie uczniom uczestnictwa w wielu ciekawych przedsięwzięciach, dokładnie tak atrakcyjnych, jak to. 
Licealiści z Mysłowic i studenci Uniwersytetu Śląskiego przedstawili tradycje Szwecji związane ze świętem Świętej Łucji. 

13 grudnia – w najkrótszy dzień w roku – w Szwecji obchodzi się święto światła, którego patronką jest święta Łucja. Tego dnia w całym kraju odbywają się malownicze pochody ubranych na biało dziewcząt w koronach z płonących świec.

Żyjąca na przełomie III i IV w. Łucja z Syrakuz to święta otoczona kultem w Kościele rzymskokatolickim i prawosławnym. Według podań, Łucja zginęła męczeńską śmiercią w obronie wiary, a jedną z tortur, jakim poddali ją oprawcy, było wyłupienie oczu. Dlatego też Łucja (po łacinie lux oznacza światło) została patronką światła. Święta Łucja opiekuje się niewidomymi, chorującymi na oczy, ale także… pisarzami.

Podobno każda szwedzka dziewczyna marzy o tym, żeby choć raz odegrać rolę św. Łucji i stanąć na czele świątecznego orszaku; w niektórych miejscowościach organizuje się nawet wybory Łucji, przypominające wybory miss.

Innym z obyczajów związanych z obchodami 13 grudnia jest pieczenie drożdżowych babeczek z szafranem, które popija się grzanym winem czy grogiem. 13 grudnia świętuje się zarówno w szkołach, na ulicach, w kościołach, ale i w domach: bardzo często z tej okazji szwedzkie rodziny zasiadają do uroczystej kolacji.

 

Nasi uczniowie z wielkim zaciekawieniem oglądali obrzędy. Warto poznawać tradycje i obyczaje innych narodów. Przecież świat jest taki piękny i bogaty w rożne, zadziwiające zachowania!