Spotkanie przyjaciół – czyli polsko-niemiecka integracja.

W tym roku już po raz kolejny przyjechała do Krzyżowej młodzież z Jaworzna i Pirny. Uczniowie mieli możliwość w ciągu kilku dni zapoznać się z bogatą historią Dolnego Śląska. Był również czas, żeby poznać siebie, przełamać stereotypy i barierę językową. Obie szkoły współpracują ze sobą już od kilku lat. Zarówno uczniowie jak i nauczyciele spotykają się również w swoich rodzinnych miastach.

Od 23.10 do 27.10.2017 uczniowie uczestniczyli w niezwykle interesującym programie. Młodzież integrowała się podczas wspólnych gier, zabaw, animacji językowych, wieczorów, warsztatów i wyjazdów.Dzięki uczestnictwu w warsztatach „Odwaga i pojednanie” uczniowie zapoznali się z historią stosunków polsko – niemieckich oraz zwiedzili wystawę plenerową na terenie fundacji.

Historię Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży i słynnego kręgu z Krzyżowej przedstawił opiekun projektu pan Bartłomiej Gasiulewicz

Wielu wrażeń dostarczył również wieczór czytania listów żony zamordowanego przez nazistów James von Moltke.

Wieczór polsko – niemiecki był okazją do zaprezentowania szkół w języku angielskim, co udało się naszym uczniom Petrosowi Klus i Mateuszowi Figura.

Wieczór pożegnalny zakończył się dyskoteką w pałacu i pełną integracją młodzieży.

Uczniowie zwiedzili również wiele atrakcji turystycznych np. zamek Książ, kościół Pokoju w Świdnicy, Wrocław. Niestety nie udało nam się wpaść na trop złotego pociągu, ale będziemy kontynuować poszukiwania przyszłym roku.

Dzięki uczestnictwu w spotkaniu uczniowie mogli sprawdzić i rozwijać umiejętności z zakresu języka angielskiego i niemieckiego, poznać kulturę niemieckich rówieśników, zwalczać stereotypy, nawiązać międzynarodowe kontakty i promować naszą szkołę. Realizacja programu dostarczyła im wielu wrażeń, dobrej zabawy i niezapomnianych przeżyć.

Organizatorzy: Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Jaworznie, Berufliches Schulzentrum für Technik Pirna

Koordynator projektu: Bartek Gasiulewicz – specjalista ds. projektów edukacyjnych MDSM w Krzyżowej, Moritz Bothe – wolontariusz EVS

Współfinansowanie: Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (PNWM)