Światowy Tydzień Przedsiębiorczości

To największe na świecie wydarzenie promujące przedsiębiorczość jako postawę i podejmowanie biznesowych inicjatyw. W tym roku Światowy Tydzień Przedsiębiorczości przypadał w dniach 13-19 listopada.

14 listopada odbył się konkurs dla klas pierwszych z zakresu podstawowej wiedzy ekonomicznej. Każdą klasę reprezentowała 3-osobowa drużyna, która walczyła o nagrodę główną – 13 tysięcy złotych! Należy w tym miejscu nadmienić, że banknoty przeznaczone na nagrodę miały dość szczególną formę: zostały przez bank bardzo drobno pocięte. Stąd też jedna z konkurencji konkursowych- układanie puzzli. Pozostałe konkurencje wymagały od drużyn sprawności manualnej, spostrzegawczości, kojarzenia i wiedzy ogólnej. Było zatem pakowanie prezentu na czas, rozszyfrowywanie symboli graficznych firm, rozwijanie skróconych nazw instytucji i obliczanie wydatków. Drużyny świetnie się bawiły, jednak najbardziej uśmiechnięci byli jurorzy, którzy przyglądali się zmaganiom. Rywalizacja o nagrodę główną była bardzo zacięta – najlepsza okazała się drużyna z klasy I BF. Pozostałe otrzymały nagrodę pocieszenia: promienny uśmiech przewodniczącej jury, pani wicedyrektor Bogusławy Hałas.

Po południu dla chętnych uczniów naszej szkoły odbyły się warsztaty z animacji czasu wolnego. Można się było dowiedzieć jak prowadzić tańce mini disco, zabawy z chustą oraz różne konkursy. Uczestnicy świetnie się bawili pod okiem bardzo energetycznego animatora- pana Martina z firmy Animatorcenter w Krakowie. Nowe umiejętności z pewnością się przydadzą!.

15 listopada odbyły się zajęcia warsztatowe dla klas drugich techników: fryzjerskiego i mechanika pojazdów samochodowych, na temat „Być fachowcem – co to znaczy”. Zajęcia przeprowadziła pani Magdalena Wrona- doradca zawodowy z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Jaworznie. Uczniowie zastanawiali się jakie cechy, umiejętności i kompetencje powinny wyróżniać osoby pracujące w zawodach, w których oni się kształcą. Nasi uczniowie już wiedzą jaki ma być idealny fryzjer i mechanik!

W czwartek 16 listopada klasy druga TF i trzecia TBF wybrały się do Dąbrowy Górniczej. Celem było zwiedzenie Muzeum Miejskiego „Sztygarka” i poznanie historii regionu. Po dużej dawce widomości uczniowie z opiekunami pojechali zdobywać wiedzę dalej. Uczestniczyli w zajęciach prowadzonych w Wyższej Szkole Biznesu i dowiedzieli się jak stworzyć biznes warty miliony. Oby tę wiedzę szybko wprowadzili w życie!

W poniedziałek 20 listopada klasa IV TBF uczestniczyła w spotkaniu z panem Marcinem Zemłą organizowanym w ramach Jaworznickiego Maratonu Przedsiębiorców. Właściciel firmy Informatics opowiadał naszym uczniom jak odnieść sukces w biznesie i jak ważna jest pasja oraz zaangażowanie. Podkreślił rolę etycznego działania na rynku i współpracy, a nie walki z konkurencją. Zachęcał do podejmowania wyzwań i realizowania marzeń.