VII OGÓLNOPOLSKI KONKURS „Z ENERGETYKĄ W PRZYSZŁOŚĆ”

21 kwietnia 2016 r. w siedzibie Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej zakończyła się VII edycja Ogólnopolskiego Konkursu „Z energetyką w przyszłość”, nad którym Patronat sprawuje pan Premier Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego. Już po raz trzeci finał konkursu został połączony z III Ogólnopolskim Kongresem Energetycznym.

Nim rozpoczęły się finałowe zmagania zeszłoroczni zwycięzcy przedstawili swoją prezentację i sprawozdanie z wyjazdu do Brukseli. Ich projekt zamiany hałasu w energię był bardzo oryginalny i ciekawy. Następnie swoje prezentacje przedstawili tegoroczni laureaci.

Konkurs polegał na wykonaniu przez uczestników plakatu lub prezentacji multimedialnej (typu maturalnego) na jeden z następujących tematów:

1) nowoczesne technologie w energetyce konwencjonalnej,

2) gaz łupkowy,

3) energetyka jądrowa,

4) fuzja termojądrowa,

5) odnawialne źródła energii.

Naszą szkołę na konkursie reprezentował Marcin Woźniak z klasy 2a, który wykonał plakat dotyczący odnawialnych źródeł energii. Niestety pomimo włożonego wysiłku w wykonanie pracy, plakat nie zyskał uznania w oczach członków jury. Nadesłano łącznie 114 prac z całej Polski.

Celem konkursu była popularyzacja nauk ścisłych i technicznych i zachęcanie młodzieży do studiowania na uniwersyteckich kierunkach ścisłych i na politechnikach, poprzez:

– poznanie różnych form pozyskiwania energii (czyste technologie węglowe, energetyka jądrowa, fuzja termojądrowa, odnawialne źródła energii, gaz łupkowy),

– poznanie zagrożeń i pozytywnych stron energetyki konwencjonalnej i nowoczesnych technologii energetycznych,

– uświadomienie ścisłej korelacji nauk matematyczno-przyrodniczych.

Dąbrowa Górnicza pożegnała nas słoneczną pogodą przy Pałacu Kultury Zagłębia.