Warsztaty architektoniczno-urbanistyczne

We wtorek 19 kwietnia gościliśmy w szkole dr inż. arch.  Barbarę Uherek-Bradecką. Wykładowczyni Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach przeprowadziła dla nas rewelacyjne warsztaty architektoniczno-urbanistyczne. Zajęcia trwające 5 godzin rozpoczęły się krótkim wykładem na temat rozwoju i funkcji miast oraz współczesnych problemów urbanistycznych. Następnie młodzież dostała arcytrudne zadanie polegające na urbanistycznym „naprawieniu” jednego z niewielkich polskich miasteczek. Uczniowie zostali podzieleni na 8 grup i każda z nich dostała jeden z fragmentów istniejącego miasta do zagospodarowania. Sami musieli zdecydować, które z elementów zagospodarowania mogą przenieść w inne miejsce, które są mniej lub bardziej użyteczne, a które wręcz niezbędne.

Wynikiem czterogodzinnej pracy było miasteczko pełne boisk sportowych, z dwoma nowymi mostami i amfiteatrami, ogólnie głównie dla młodych. Ale w końcu nic dziwnego – młodzież je samodzielnie zaprojektowała. Nie zabrakło jednak szpitala, posterunku policji, remizy straży pożarnej i kościoła wraz z cmentarzem. Myślę, że młodzi urbaniści nieźle się bawili i sporo nauczyli. Mam nadzieję, że w przyszłości uda nam się skorzystać z podobnych zajęć w szkole lub na uczelni. A do Katowic wybieramy się już w poniedziałek by uczestniczyć w zajęciach laboratoryjnych i ćwiczeniach na WST.

Dorota Jońca

[Not a valid template]