XIII Mistrzostwa Ortograficzne Jaworzna

Lech Wałęsa na Mistrzostwach Ortograficznych Jaworzna!      

Nie dla każdego trzynastka okazuje się pechowa. W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 im. Jana Pawła II w Jaworznie liczba ta w tym roku kojarzy się z trzynastą edycją Mistrzostw Ortograficznych Jaworzna. Nasze ortograficzne przedsięwzięcie honorowym patronatem objęli: prezydent miasta Jaworzna, pan Paweł Silbert,  Śląski Kurator Oświaty, pan Stanisław Faber oraz Fundacja im. Krystyny Bochenek.

moj-logoNad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwało jury:

Przewodnicząca – pani dr Barbara Wolek-Kocur,   członkowie :  pani Janina Marcela – emerytowana nauczycielka j. polskiego, pani Anna Adamus nauczyciel j. polskiego w II LO i pan Zbigniew Adamczyk – wieloletni nauczyciel j. polskiego, już teraz emeryt.

Autorem tegorocznego dyktanda była pani dr Barbara Wolek-Kocur, doktor nauk humanistycznych, medioznawca, kulturoznawca, socjolog, wykładowca Katedry Kulturoznawstwa i Filologii WSZOP.

Kiedy nastała długo wyczekiwana godzina rozpoczęcia dyktanda, wszyscy z zachwytem wsłuchali się w niezwykłą opowieść o końcu lat siedemdziesiątych, kiedy to „miniproblemy Stoczni Gdańskiej obnażyły brzemię ciążące całemu narodowi”.  Wielu uczestników mistrzostw ortograficznych z sentymentem wracało pamięcią do przedstawionych w konkursowym tekście wydarzeń, bo jak pani doktor sama stwierdziła: „Niejeden Polak z półuśmiechem wspomina dziś przesławny skok Lecha Wałęsy. Jednakże nie były to żadne hocki-klocki, gdyż sprężysty sus przez płot okazał się istnym przełomem dla burzliwych losów ówczesnej Polski. Wielu współobywateli półdrwiąco też wspomina moment podpisania gdańskich porozumień sierpniowych, gdy rzeczony już Wałęsa dzierżył w ręce ciemnoczerwony, wielkowymiarowy długopis. Nie wahał się ni chwili i żwawo parafował ten, jakże niebłahy dokument”.

Dyktando stało się więc nie tylko okazją do sprawdzenia swoich umiejętności ortograficznych. Dla naszej młodzieży to świadectwo nie lada wydarzeń i dowód na to, że w polskim narodzie jest wielu wspaniałych bohaterów, którzy do dziś żyją wśród nas. Bo przecież  „targany przez żywot wte i wewte, siedemdziesięciodwuletni dziś Lech Wałęsa, nie składa rynsztunku. Niezmiennie, co ranka w te pędy podąża do swego przesławnego biura, by   eksplikować i bez żenady opatrywać komentarzem bieżące wydarzenia.” Młodzież potrzebuje autorytetów To wspaniałe, że nawet przy takiej okazji można im o nich przypominać.

Po dyktandzie goście wysłuchali wykładu pani dr Barbary Wolek-Kocur.  W międzyczasie zaproszeni poloniści sprawdzili napisane teksty konkursowe. Z nieukrywanym zachwytem Jury znów stwierdziło, że z roku na rok poziom sprawdzanych prac jest coraz wyższy. O zwycięstwie decydowały minimalne uchybienia, dlatego też dyskusja nad wyłonieniem zwycięzców była burzliwa i długa. Widać, że znajomość polszczyzny w kręgu naszej młodzieży zaczyna być sprawą honoru.

W wielkim napięciu około 50 osób w kilku grupach wiekowych czekało na wyniki. Wreszcie poznaliśmy nowych laureatów XIII MISTRZOSTW  ORTOGRAFICZNYCH JAWORZNA im. Krystyny Bochenek!

Możemy więc z wielką radością zakomunikować, że mistrzami ortografii zostali:

Kategoria: Dorosły – Marek Zdaniukiewicz
Kategoria: Szkoła Ponadgimnazjalna: Jagoda Jałowiecka – I LO
Kategoria: Gimnazjum: Szymon Kucharski – Gim. 8

II miejsce
Kategoria: Dorosły – Wojciech Kowalczyk
Kategoria: Szkoła Ponadgimnazjalna: Grażyna Drabik – II LO
Kategoria: Gimnazjum: Łukasz Adamski – Gim. 4

III miejsce
Kategoria: Dorosły – Rita Mazurkiewicz
Kategoria: Szkoła Ponadgimnazjalna: Zuzanna Nowak  – II LO
Kategoria: Gimnazjum: Monika Słupska – Gim. 3

Tytuły zdobyte, nagrody wręczone. Zapewne już ochłonęliśmy po tak ekscytujących wrażeniach. Pozostaje nam tylko wspomnienie mile spędzonego czasu i motywacja do pracy nad naszą znajomością polszczyzny, by w przyszłym roku znów stanąć w szranki z pułapkami ortograficznymi. Możemy też śmiało rzec, że pora przestać wierzyć w przesądy. Kto powiedział, że trzynastka musi przynosić pecha? Przecież dla naszych laureatów okazała się być wyjątkowo szczęśliwa!


Tekst dyktanda

Regulamin Konkursu Ortograficznego


Zażywny Lech w ZSP 3 – o konkursie na stronie www.jaw.pl