Zwiedzanie Elektrowni Szczytowo-Pompowej Porąbka-Żar

 

24 marca br. nasi uczniowie zwiedzali zlokalizowaną w Międzybrodziu Bialskim wysokospadową Elektrownię Porąbka-Żar o mocy 500 MW i spadzie 440 m. Jest to jedyna w kraju elektrownia podziemna.

Elektrownia jest klasyczną elektrownią szczytowo-pompową przeznaczoną do regulacji systemu energetycznego w czasie szczytów i zapadów obciążenia. Krótki rozruch elektrowni (180 sek. do pracy generacyjnej) kwalifikuje ją również do pracy interwencyjnej.

O lokalizacji elektrowni zadecydowały wyjątkowo korzystne warunki topograficzne: duży spad przy małej odległości między zbiornikami oraz możliwość wykorzystania zagospodarowanej kaskady rzeki Soły.

Uczniowie zwiedzanie rozpoczęli od wjazdu na szczyt Góry Żar Kolejką Linowo-Terenową ŻAR, gdzie obejrzeli górny zbiornik Elektrowni szczytowo-pompowej Porąbka – Żar. Kolejka w lecie służy paralotniarzom i szybownikom, a w zimie narciarzom i snowbordzistom. Niestety pogoda nie dopisała, a mgła przysłoniła widoki. Przy bardzo dobrej przejrzystości powietrza na kierunku południowo-wschodnim można nawet dostrzec zarysy najwyższych gór w Polsce – Tatr. Na północ rozpościera się widok na Śląsk, gdzie z daleka ujrzeć można, charakterystyczne dla tego regionu Polski, szyby wydobywcze kopalni węgla.

Następnie uczniowie zwiedzili elektrownię, która jest zlokalizowana w przepięknym miejscu, w bliskości gór i jeziora, co sprawia, że jest jedyną w swoim rodzaju atrakcją turystyczną. Na koniec obejrzeli film na temat jej powstawania i funkcjonowania.