Jak przygotować się do występu przed kamerą?

Czy wystąpienie przed kamerą to coś, czemu łatwo sprostać? Czy wystarczy mieć coś do powiedzenia i po prostu wystąpić? Otóż nie. To, co oglądamy w telewizji, a więc wystąpienia mniej lub bardziej znanych osób to efekt ciężkiej pracy reżyserów, operatorów i montażystów.
Uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 mieli okazję wziąć udział w bardzo ciekawym wykładzie dotyczącym występowania przed kamerą. Mgr Kamil Niesłony, nauczyciel akademicki w Katedrze Kulturoznawstwa w Wyższej Szkole Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach podczas spotkania z uczniami udzielił kilku ważnych wskazówek na temat tego jak mówić, wyglądać i czego unikać podczas publicznych wystąpień, zwłaszcza jeśli czujne oko kamery śledzi każdy nasz ruch. Młodzież dowiedziała się między innymi, że należy ubrać się wygodnie, odrzucić ubrania w kontrastowe drobne wzory, unikać biżuterii i błyszczących elementów, bo wszystko to odwraca uwagę odbiorcy. Ważne jest to, co mówimy, choć oczywiście musimy też odpowiednio się prezentować.
Druga część spotkania pozwoliła uczniom wykorzystać zdobytą wiedzę w praktyce. Każdy mógł stworzyć krótki, kilkuzdaniowy tekst i zaprezentować go przed kamerą. Wystąpienia zostały nagrane a następnie odtworzone i poddane dokładnej analizie. Okazało się, że mimo wysłuchanych wcześniej informacji, młodzi ludzie popełniali błędy, ale w czasie odtwarzania potrafili je bez większego problemu wskazać.
Praktyczne informacje zdobyte podczas wykładu na pewno przydadzą się w dorosłym życiu. Nawet jeśli nie trzeba będzie wpatrywać się w oko kamery, to niektóre wskazówki będzie można wykorzystać na przykład podczas rozmowy kwalifikacyjnej o pracę.