Mikołajkowe czytanie ulubionej książki

Naszą szkołę już dzisiaj 5 grudnia odwiedził Św. Mikołaj ze Śnieżynką.. A miał ku temu ważny powód – „Mikołajkowe czytanie ulubionej książki”.

W związku z Priorytetem 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”, który przewiduje rozwijanie zainteresowań uczniów przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży Biblioteka szkolna zorganizowała w auli spotkanie przy świecach..

Wychowawcy i nauczyciele języka polskiego wytypowali po 5 uczniów z klasy. Jeden uczeń przeczytał fragment książki, którą grupa poleciłaby swojemu rówieśnikowi zabrać w podróż na bezludną wyspę. Wszyscy uczniowie zaprezentowali wspaniale swoje książki. A można było poznać utwory „starszej generacji” jak Trylogia (najlepiej wyrecytowany ze swadą fragment „Ogniem i mieczem” przez Nikodema Igiesa z klasy 3 ts) poprzez literaturę współczesną. Ale nie tylko 3 ts wybrała Trylogię. Krzysztof Kudynowski z 3 tme zaprezentował „Pana Wołodyjowskiego”. I chociaż tematyka książek nie była zaplanowana utwory naszego Noblisty wspaniale wpisały się w „Rok Sienkiewicza”.

Aby spotkanie nie było zbyt nudne i monotonne, uczniowie zmagali się z pytaniami w konkursach: Konkurs wiedzy o książkach, Zagadki dla miłośników książek, „Drobne” przejęzyczenia uczniów, którzy niezbyt dobrze znają literaturę.

Całe spotkanie miało także oprawę muzyczną – śpiewała nasza szkolna wokalistka Klaudia Zaforemska, a na gitarze akompaniował rozmiłowany w muzyce Rafał Straube.

Zwycięzcami byli wszyscy uczniowie, których Św. Mikołaj nagrodził słodyczami.

Mamy nadzieję, że zapoczątkowaliśmy cykl imprez, które zachęcą młodych ludzi do częstego sięgania po książki, nie tylko lektury, które uczniom spędzają sen z oczu.

 

Izabela Szysler

Renata Witek

bibliotekarze