JAWORZNICKI MISZMASZ ORTOGRAFICZNY CZYLI…
KILKA SŁÓW O MISTRZOSTWACH ORTOGRAFICZNYCH JAWORZNA
Pierwsze Mistrzostwa Ortograficzne Jaworzna odbyły się w listopadzie 2001 roku w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Kazimierza Wielkiego. Wtedy nazywały się Miejski Konkurs na Jaworznickiego Mistrza Ortografii. Nasz pomysł od razu spodobał się redaktor- dzisiaj już nieżyjącej pani senator- Krystynie Bochenek, twórczyni i organizatorce wszystkich edycji krajowego Dyktanda. Pani Bochenek postanowiła włączyć go do ogólnopolskiej akcji. Równolegle z uczestnikami wielkiego sprawdzianu ortografii w Katowicach, siedemdziesiąt osób trudziło się wówczas w Jaworznie z poprawnym zapisaniem tekstu przygotowanego przez prof. Bogusława Dunaja. Czytał go sam Tadeusz Sznuk. Wśród uczestników znaleźli się nie tylko uczniowie jaworznickich szkół, ale także przedstawiciele miejskich elit oraz nauczyciele. Wyłoniliśmy mistrzów w trzech kategoriach – gimnazjalistów, uczniów szkół średnich i VIP-ów.
Od tego czasu konkurs ortograficzny wszedł na stałe do kalendarza imprez organizowanych w naszej szkole i mieście. Tradycyjnie, w okolicach listopada, w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych- już teraz nr 3 – zbierają się znawcy „ó” zamkniętego i „ż” z kropką. Odbyło się już dwanaście edycji Mistrzostw Ortograficznych Jaworzna, z których wyjątkowe były jubileuszowe zmagania z ortografią polską. Nie tylko dlatego, że dziesiąte, ale także ze względu na to, że mogliśmy je nazwać imieniem Krystyny Bochenek.
Teksty dyktand piszą specjaliści od języka polskiego. Dwukrotnie autorem był profesor Jan Malicki, dyrektor Biblioteki Śląskiej w Katowicach, ponadto dr Wojciech Śmieja, pracownik naukowo – dydaktyczny Wyższej Szkoły Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach czy prof. dr hab. Anna Węgrzyniak. Tematyka dyktand jest różnorodna. Raz z królem Kazimierzem zmierzaliśmy do Hajnówki, innym razem z zacnym Przecławem czyhaliśmy na Dulcyneę. Raz z Bożydarem Waszczyszynem musieliśmy zakuwać stustronicowy instruktarz przeciwpożarowy, a rok temu wędrowaliśmy po nieprzyjaznych Tatrach. Nigdy nie jest łatwo, ale chętnych, by zmierzyć się z ortografią polską nie brakuje. W ławkach zasiadają nie tylko uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, ale również dorośli. A wśród nich pojawiają się nie byle jacy goście. Pisali już z nami: prezydent Jaworzna Paweł Silbert, poseł na Sejm RP Wojciech Saługa, senator RP Bogusław Śmigielski, Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Sosnowcu Grzegorz Raczek, co roku startuje Zbigniew Mika, Naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miejskiego w Jaworznie. Przez dwa lata w ortograficznych zmaganiach sprawdzał się Maciej Kajzer, który w 2014 roku został mistrzem ortografii polskiej w Ogólnopolskim Konkursie Ortograficznym. Na szczególną uwagę zasługują jednak uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, gdyż co roku stawiają się zwartą grupą by sprawdzić swoją ortograficzną wiedzę. Nigdy nie brakuje im zapału i determinacji, choć oczywiście zwycięzca może być tylko jeden.
Przed nami kolejne edycje dyktanda, teksty najeżone pułapkami ortograficznymi, goście mniej lub bardziej znani, jednak wszystkich łączyć będzie jedno: troska o piękno języka ojczystego i udowodnienie innym, że walka z bykami ortograficznymi nie jest walką z wiatrakami.

Czytaj Dalej

Czytaj Dalej

Czytaj Dalej
Czytaj Dalej

Czytaj Dalej

Czytaj Dalej